הערכת שווי

ישנן מספר שיטות מקובלות להערכת שווי של עסק והדבר תלוי בסוג העסק וכן בגילו וה"מוניטין" שהעסק צבר. דרך אחת לנתח שווי של עסק היא לאמוד את תזרים המזומנים שהעסק יודע לייצר בשנה, בדרך כלל רווח לפני מס בתוספת משכורות שהבעלים משך מהעסק, ולהכפיל במכפיל שווי המקובל בענף לפי מיקום העסק והתקופה שבה העסק נמכר, וכן בהתאם ליציבות העסק ומידת מסוכנתו (לדוגמא: בנק אפשר להכפיל במכפיל גבוה יותר מאשר פיצרייה). דרך דומה ומעט מורכבת יותר היא להוון את תזרים המזומנים הצפוי מהעסק לאורך מספר שנים, וכאן כמובן שיעור ההיוון יהיה נגזרת של מידת היציבות והמסוכנות של העסק וכן של שיעורי הריבית במשק לרבות ריבית על עסקאות חסרות סיכון (למשל רכישת אג"ח ממשלתי).

ישנם עסקים קטנים בהם שווי העסק מחושב לפי מחזור (ולא תזרים מזומנים) למשל מחזור תלת חודשי, כלומר אם ההכנסה מהעסק ללא קשר להוצאות, עומדת על 1,000,000 ₪ במשך שלושה חודשים, זה יהיה השווי של העסק למכירה מהירה, דרך זו אינה מתאימה לעסקים שהמחזורים שלהם גבוהים במיוחד אולם מתח הרווחים הוא שולי ואולי חלילה שלילי.

דרך נוספת לחישוב שווי מתייחסת לשווי הנכסים של העסק במימוש מהיר על פי הנתונים בספרי החברה – דרך זו תוביל בדרך כלל לתמחור נמוך יותר שכן היא אינה מחשבת את הסינרגיה שיש בתוך כל חברה מעבר לשולחנות והמחשבים שיש לה. לחישוב שווי העסק על פי הנתונים בספרי החברה יש מספר שיטות ולא כולן מקובלות בכל ענף ובכל תחום.

לעיתים כאשר העסק חדש ולא צבר כל מוניטין – ניתן לחשב את הערך שלו על פי הערכה של עלות הקמתו מחדש בתוספת מרכיב מסוים בגין הזמן שאנו מרוויחים בלקנות אותו מיד.

ענף ההי-טק הביא עמו בתחילת שנות האלפיים, דרכים שונות ומשונות לתמחור שווי של חברות אינטרנט וטכנולוגיה אשר נחשבו ל"כלכלה החדשה". לאחר קריסת בועת ההי-טק עברו למודלים שמרניים יותר של היוון תזרים המזומנים הצפוי מהעסק ועוד כמה מרכיבי ם כמו TTM זמן הגעה לשוק וכו'. יחד עם זאת עדיין ניתן לבצע הערכת שווי לחברת היי- טק בהתאם לתחזיות ריאליות באשר לנתח השוק שהחברה יכולה לתפוס בעתיד ולהכנסות שהיא תוכל להפיק, כמובן שרישום פטנט המגן על הפיתוחים של החברה מסייע בהעלאת השווי שלה.

עסקים קטנים מערכים את השווי שלהם בעצמם, אולם עסקים גדולים או עסקים שיש בהם מרכיב נדל"ן משמעותי זקוקים על פי רוב להערכת שווי מקצועית. בכל מקרה אנו נדריך את המוכרים בדרך הטובה ביותר להעריך את השווי של החברה והיא אינה בהכרח הדרך שתוביל למחיר הגבוה ביותר, שכן מחיר לא ריאלי גורם לקשיים במכירת העסק ולניהול מו"מ אגרסיבי על ידי הקונים שלעיתים עלול לגרום לפיצוץ העסקה.

בסופו של דבר העסק שלכם שווה בדיוק מה שמוכנים לשלם עבורו, עם או בלי קשר לשווי האקדמי התיאורטי שמציעות שיטות החישוב השונות, ולכן לא כדאי להתאהב באף הערכת שווי שעשינו לפחות עד שנקבל הצעה נגדית ממשקיע או רוכש רציני.

מאת:
לפרטים נוספים או לשיחת ייעוץ צרו קשר.
נשמח לענות על כל שאלה!
לחצו להתקשר 073-7143670
או השאירו פרטים ונחזור אליכם