תהליך מכירת עסק

תהליך מכירתו של עסק, בדיסקרטיות ותוך הקפדה על כללים ברורים משתנה מעסק לעסק אולם ישנם מאפיינים דומים בכל עסקה המסתיימת במכירה מוצלחת !

גישוש ראשוני -  הזמן של כולנו הוא משאב יקר מאין כמותו ולפיכך עסקת מכירה מתחילה בפנייה טלפונית ו/או תכתובת דוא"ל שתכליתה לברר האם העסק הנמכר הינו מסוג העסקים שהחברה שלנו מיומנת בטיפול בהם ו/או מעוניינת לטפל בהם וזאת בהתאמה לצרכים של המשקיעים של החברה. כך למשל למדנו עם השנים שאנו לא מעוניינים לטפל בחברות סטארט אפ אלא בחברות עם מחזורים כספיים מינימאליים לאורך כמה שנים. כמו כן למדנו שאנו לא מעוניינים לטפל בעסקי מזון של חנויות בודדות (להבדיל מרשתות או מפעלי מזון בהם אנו מטפלים בשמחה ולמעט מקרים חריגים של חנויות עם מחזורים גדולים ומיקומים מעניינים), לכן במידה שהפונה הוא גלידריה, פיצרייה וכיוב' אנו כבר בטלפון או בדוא"ל מודיעים לו כי לא נטפל בו. כמו כן, ישנם עסקים התלויים תלות רבה מידי בבעל העסק, למשל עסקים מתחום האומנות או מלאכות המבוססות על ידע אישי ויכולות אישיות של בעל העסק אשר לא ניתנות להעברה ולכן אנו לא מטפלים במכירתם.

פגישה ראשונה – במידה והעסק מתאים לסוג העסקים שאנו מטפלים בו, נקיים פגישה בעלת מספר מטרות –

  • היכרות שלנו עם העסק ובעליו, והיכרות של בעלי העסק איתנו.
  • שיחה ראשונה וכללית על מספרים וניסיון לברר ציפיות לגבי מחיר רצוי עבור העסק עד כמה המחיר המבוקש יכול להיות נמוך או גבוה ביחס לעסקים דומים בשוק.
  • הצגת תנאי ההתקשרות שלנו.

הפגישה אינה כרוכה בתשלום.

חתימת הסכם – בדרך כלל נשלח הסכם לאחר הפגישה הראשונה והוא בדרך כלל יהיה הסכם המתגמל אותנו בעמלת הצלחה במקרה שהמוכר נפגש עם כסף . מדובר בהסכם קצר הכולל כשני עמודים בלבד והוא מגדיר את תנאי ההתקשרות שלנו.

העברת נתונים כספיים והערכת שווי – השלב הבא הוא קבלת נתונים כספיים וביצוע הערכת שווי. ניתן לקרוא במרכז המידע שלנו אודות הערכות שווי .

יחד עם המחיר המקובל על המוכר אנו יוצאים לדרך.

איתור שותפים משקיעים או רוכשים – תהליך איתור הקונה הפוטנציאלי הוא לב העיסוק שלנו, והוא תהליך דיסקרטי ברמה התואמת את הציפיות של בעל העסק. אף אחד לא רוצה ששמועות אודות מכירת העסק יגיעו חלילה לעובדים או מתחרים ולכן אנו מקפידים על החתמת המשקיעים על סודיות בהתאם לסיכום על בעל העסק.

פגישות עם משקיעים רוכשים ושותפים – משקיע שגילה עניין רציני בעסק תוך שהוא יודע על המחיר הנדרש לרכישתו, מגיע לפגישה עם המוכר, בדרך כלל במשרדנו, ומתקיימת פגישה ראשונית להיכרות מעמיקה עם העסק ועם המשקיע וכן לתיאום הציפיות של הצדדים.

לאחר מכן נדרשות פגישות נוספות על מנת להסכים על מודל כללי לרכישת העסק.

בדיקות נאותות – לאחר שהמשקיע גילה עניין רציני בעסק ובמודל ההתקשרות והמחיר, מתחיל תהליך של בדיקות שמבצע כל משקיע עם רואה החשבון מטעמו, ברמות משתנות של עומק, על מנת לבחון את הנתונים הכספיים של העסק כפי שהם משתקפים בדוחות כספיים ומצגים של המוכר.

חתימת הסכם למכירת העסק - השלב האחרון הוא שלב חתימת הסכם שעורכים עורכי הדין של הצדדים והתחלת ביצוע ההסכם בהתאם לתנאים שהוסכמו.

בדרך כלל עם קבלת התמורה על ידי המוכר משולמת לנו עמלת הצלחה בהתאם למסוכם עמנו.

כמובן שהדברים הינם כלליים ומשתנים מעסק לעסק בתאם לגודלו ואופי הבעלים שלו. הסוד הוא בבניית פרופיל מדויק של מוכרים וקונים והתאמה מרבית על מנת שהעסקה תגיע אל סיומה המוצלח בידיים שידעו לקחת את העסק אל מקום גבוה יותר.


מאת:
לפרטים נוספים או לשיחת ייעוץ צרו קשר.
נשמח לענות על כל שאלה!
לחצו להתקשר 073-7143670
או השאירו פרטים ונחזור אליכם