שאלות ותשובות

ספרים רבים נכתבו אודות המעבר משכיר לעצמאי ועל האנרגיה הדרושה לביצוע המהלך, אולם ראוי להביא בפני השכיר הישראלי המתלבט, מעבר לייעוץ אישי שהוא מוזמן לתאם עמנו ללא התחייבות, כמה נקודות שצריך לקחת בחשבון.

הנקודה החשובה ביותר הוא גיבוי מבת או בן הזוג והמשפחה בכלל שכן בתחילת הדרך הזמן הפנוי שיש למי שמתחיל ללמוד לנהל עסק הוא מועט מאוד וכדאי לגייס את המשפחה כדי שתתמוך במהלך. ללא תמיכה של בן/בת זוג אין שום סיכוי למהלך כזה. מעבר לכך, השנתיים הראשונות של ניהול עסק עצמאי (הדבר בולט יותר ביזמות של עסק חדש ופחות ברכישת עסק פעיל אך גם שם יכולים הדברים להגיע לכך) הן שנתיים של השקעת משאבים בעסק לצורך שיקום, פיתוח, שיווק, גיוס וכו' שבמהלכן רמת ההכנסה נפגעת ועמה רמת החיים של המשפחה כולה! לא תמיד ניתן למשוך משכורות באותו סדר גודל מיד עם רכישת העסק !. לעיתים רוכשים את העסק שני שותפים כאשר ניתן למשוך רק סדר גודל של משכורת אחת עד לפיתוח מוצלח של העסק, אשר אמור להיות בעדיפות גבוהה בשנים הראשונות. לשם כך צריך להכין הן את המשפחה ברמה המנטלית ולהיערך מבחינת חסכונות ומשאבים מתאימים על מנת שלא להגיע לסכסוכים קשים עם בני הזוג או להזנחת העסק.

חשוב מאוד ברכישת עסק לא למנף יתר על המידה את ההון העצמי על מנת שלא להעמיס קשיים תזרימיים המותירים אתכם לחסדיהם של בנקים או ספקים במתן אשראי. עדיף לנהל עסק קטן יותר ולפתח אותו מאשר לקנות עסק גדול עם מינוף בנקאי או אחר שיכביד מאוד על ההתנהלות.

כדי לנהל עסק עצמאי דרוש אופי ואורך רוח מיוחדים והדבר אינו מתאים לכל אחד. העבודה בעסק עצמאי היא בתחילת הדרך סביב השעון ואינה מותירה את הפנאי שיש כאשר עובדים כשכירים ויוצאים לחופשת סוכות או פסח.

מהצד השני אנו סבורים שמי שאינו יכול לסבול את חוסר היציבות שיש כיום בעבודה כשכיר וסבור כמונו כי טמונה בניהול עסק עצמאי מידה בלתי מבוטלת של חופש, לעשות אך ורק בשביל עצמכם, גם אם לעיתים זה קשה יותר – יפה שעה אחת קודם, ואין טעם להמשיך להרגיש לנצח בכלוב של זהב ולהמתין לפנסיה ככל שהיא קיימת.

כמו כן, אנו סבורים כי פורשים בכירים מצה"ל או מענפי המשק השונים יכולים להתמודד עם ניהול חברה על אף שנדרש שינוי תפיסתי משמעותי במעבר משכיר לעצמאי שאין לזלזל בו גם אם הפורש ניהל עסקים או גופים אדירים.

נשמח לתאם פגישה אישית ללא התחייבות.

עסק טוב הוא עסק אשר בניהולו של הרוכש הספציפי יכול לשגשג ולהניב לרוכש תשואות בתוך מתחם הציפיות שלו. תחילת הדרך היא בסינון ראשוני שאנו עורכים לעסקים שאנו מקבלים לטיפולנו. למדנו שאנו מעוניינים להתמחות בתחומים מסוימים ולא מעוניינים לטפל במסעדות, חנויות לממכר מזון מהיר, חברות סטארט אפ בשלב הרעיון (להבדיל מחברות הי טק פעילות ובעלות מחזור מכירות משמעותי) וכיוב' עסקים. כמו כן, על מנת שעסק יכנס לרשימת העסקים שאנו מטפלים בהם הוא צריך להיות עסק שאנו סבורים שהוא מעניין וכי יש למישהו פוטנציאל לנהל אותו עם תשואות מספקות.

מעבר לסינון הראשוני שאנו עורכים, כל רוכש חייב לבצע בעצמו ובאמצעות רואה חשבון ועורך דין מטעמו בדיקות נאותות על מנת לבדוק את כלל מצגי המוכר (אנו לא עושים זאת משום שאנו בעמדה של ניגוד עניינים, אנו מקבלים עמלה על הצלחה ולכן אין זה ראוי שאנו נבדוק עבורכם את העסק).

מעבר לבדיקות הכלכליות והמשפטיות צריך להעמיד רף ציפיות סביר מרכישת עסקים בישראל ולהבין שכל עסק שיירכש מחייב אתגרים גדולים ומאמץ ולפיכך הבחינה החשובה ביותר היא מידת התאמת העסק לכישוריו ויכולותיו של הרוכש !! רוצה לומר שהערך של העסק שאתה קונה לא נמצא בעסק עצמו אלא בך !!! במידה ויכולותיו של הרוכש הן נמוכות ביחס לעסק הספציפי, אזי עסק מרוויח עלול להרוויח פחות בניהולו. במידה ורמת ההתאמה של הרוכש היא גבוהה ביחס לעסק מסוים אזי גם אם העסק מפסיד כסף כיום (ויימכר בהתאם) אזי בידיים הנכונות הוא עתיד לשגשג ולהרוויח.

אנו מיומנים בלנתח את היכולות של הרוכש ומידת התאמתם לעסק הנרכש ונמליץ רק על עסקים שאנו חושבים שיש לרוכש סיכוי טוב לנהלם בהצלחה. כמו כן, הרוכש צריך לבחון את מידת הכימיה שלו וכישוריו ביחס עם העסק הנרכש ומעבר לכך את רמת המוטיבציה שלו להשקיע את כל מרצו וזמנו בניהול העסק המסוים !

ניתן לקרוא באתר אודות רמת הציפיות הריאליות של משקיע ברכישת עסקים בישראל או אודות תהליכים העבודה שלנו אל מול משקיעים וניתן גם לתאם אתנו פגישה ללא תשלום.


מחירו של עסק מורכב מגורמים רבים ואינו מסתכם במה שהמוכר מבקש לקבל (ואתם מסכימים לשלם לו). עסקים רבים בתחום השירותים מעניקים ללקוחות שלהם אשראי (תופעה מגונה הנקראת שוטף פלוס שקר כלשהו) ולכן יש צורך להתחשב במרכיב מימוני הנקרא "הון חוזר" שכן פעמים רבות יש צורך להשקיע בציוד, שכר לעובדים (בענף כח אדם למשל) והוצאות נוספות לספקים אחרים עד שפוגשים את הכסף מהלקוח. לעיתים ההון החוזר הדרוש יכול להגיע עד כדי שני מחזורים חודשיים ובענף הבניה אפילו מעבר לכך. מלבד זאת, גורמים רגולטוריים וגם ספקים גדולים מבקשים פעמים רבות להעמיד ערבויות או בטחונות או לשלם אגרות חדשות בהעברת העסק ואת התשלומים והביטחונות הללו יש לקחת בחשבון.

בנוסף, ישנם מקרים בהם העסק מחייב השקעה דחופה לרגל החלפת הידיים ואף בלי קשר הן לצורכי שיווק ולעיתים לצורך רכש של ציוד או מיכון או תשלום לרגולטורים.

לפיכך, במעמד הדיון ברכישתו של עסק נשתדל לתת את התמונה המלאה, ככל שיש לנו אותה, של עלויות המימון המתחייבות מהעסקה כולה.

הפתרונות שלנו על מנת להקל את הרכישות הן לעיתים בפריסת התשלומים של רכישת העסק או בצירוף משקיע נוסף, אולם אנו לא מטפלים בעצמו בסיוע בגיוס מימון בנקאי או בערבות מדינה למי שאין ברשותו די הון עצמי לרכישת העסק. לכן טוב יעשה הרוכש הנבון אם יברר מהם מקורות המימון העומדים לרשותו וטוב יעשה באם ירכוש עסק התואם את הממון שיש ברשותו תחת מינוף גדול מידי שעלול להיות פתח לקשיים תזרימיים בעתיד.

נשמח לתאם פגישה לא מחייבת במשרדנו לייעוץ אישי בעניין מימון לרכישת העסק.


נשמח לענות על כל שאלה!
לחצו להתקשר 073-7143670
או השאירו פרטים ונחזור אליכם